Obsah článku
Pokud jde o čištění, pozornost je nutné věnovat hlavně filtru, nádobkám na prací prášek a aviváž, v neposlední řadě i vodnímu kameni, který je největším zabijákem i sebevíc kvalitních elektronických spotřebičů pro domácnost.
Důležité čištění filtru pračky
V první řadě nutno zmínit, že filtr je velmi důležitou součástí pračky a jeho čištění závisí hlavně na pokynech daného výrobce. Zpravidla se ale otvor na filtr nachází v přední části pračky, kde je snadný přístup. Do filtru se zachycují veškeré menší a hrubé nečistoty, které nepravidelným odstraňováním mohou mít vliv dokonce i na odtokovou hadici a další komponenty spojené s odtokem vody. U valné většiny praček je třeba postupovat tak, že jakmile filtr dostanete do ruky, mechanicky z něj odstraníte veškeré nečistoty. Častěji je nutné filtr čistit v případě, že často perete velmi znečištěné oblečení nebo máte domácího mazlíčka. Chlupy a vlasy jsou vůbec to nejhorší, co může filtr zanášet.
Pravidelné odstranění vodního kamene
Vodní kámen se podepisuje na celkovém stavu pračky. Pochopitelně se můžete spolehnout na různé prostředky, které jsou běžně k dostání v supermarketech. Ideálním řešením je ale v tomto případě ocet, zhruba 1-2 litry, který nalijete do pračky a zapnete na alespoň 60 stupňů. Tato pravidelná údržba je nejenže nejméně finančně nákladná, ale navíc jedna z nejúčinnějších.
Nálevka na prací prášek a aviváž
V tomto případě vás rozhodně nečeká žádná těžká práce. Jednou za čas jen stačí hadříkem vyčistit obě dvě nálevky, odstranit krytky a rovněž je zbavit nečistot. Předejte tak případným nečistotám na prádle, které se z nálevek mohou dostávat přímo do pračky. Velmi osvědčenou radou je i 1-2 lžíce octa ke každému praní. Ocet velmi dobře dokáže nahradit aviváž a nemusíte se přitom obávat nepříjemného zápachu.