Wood Planks Boards Abstract  - rutshapong / Pixabay

Jak se vyrábí spárovky

Firmy a služby Hobby a dílna Obchod a prodej

Žádný truhlář, který chce vyrobit kvalitní nábytek z masivního dřeva, dřevěné schodiště, repliky starožitného nábytku, interiérové doplňky, či nějaké modely, se neobejde bez kvalitní spárovky. Masivní nábytek se totiž nevyrábí z celých dřevěných fošen, jak by se možná na první pohled zdálo, ale právě ze spárovky, která má od běžného dřeva mnohem lepší vlastnosti. Truhláři ji mají rádi hlavně proto, že zabraňuje kroucení a deformaci dřeva. Výroba spárovky však není jen tak…

Jak se vyrábí spárovka?

Zjednodušeně řečeno, se spárovka vyrábí tak, že se fošny tlusté 5 centimetrů vykrátí a vyřízne se z nich její popraskaná část. Takovéto desky se dále ohoblují se a nařežou na lamely. Tyto lamely se pak skládají na sebe a lepí k sobě. Aby takovéto spárové desky vskutku pevně držely, je nutné spárovky za vysokého tlaku prolisovat na vysokofrekvenčním lisu.  Jestli si myslíte, že je hotovo, tak se pletete, po vylisování se totiž spárovka ještě zbrousí na požadovanou tloušťku, formátuje a frézuje. Jak vidno, výroba spárovky je tedy složitým procesem.

Existuje celá řada spárovek

Truhlář si na výrobu nábytku, či třeba schodiště, může vybrat z celé řady různých spárovek. Nejčastěji sahá po borovicové spárovce, ale pokud chce něco doopravdy kvalitního a nevšedního, volí často spárové desky vyrobené z tropických dřevin, jakými jsou například Hevea a Acacia. Jejich přímým dovozcem do České republiky je firma Heveawood. Co si pod termíny Hevea a Acacia představit?

Hevea spárovky

Hevea je světlé tropické dřevo, říká se mu také Malajský dub, ale my jej známe spíše jako Kaučukovník. Jeho velkou výhodou je skutečnost, že má podobné vlastnosti jako dub, avšak je skoro o polovinu levnější.

Acacia spárovky

Acacia je velice tvrdé dřevo, které je odolné vůči stárnutí. Pro svou kvalitu bývaly dříve využívány hlavně v loďařství, kdy se z něj vyráběly lodě. Později se jeho uplatnění rozšířilo a dne je velice oblíbeným materiálem pro výrobu nábytku. Díky těmto spárovkám může truhlář vyrobit nejen kvalitní schodiště, ale i podlahy, interiérové dekorace, masivní nábytek, dveře a praktické pomůcky pro denní využívání. Jejich velkým pozitivem je vysoká odolnost, vzhled, cena a dlouhá životnost.

Texture Wood Deck Planks Material  - Katykat / Pixabay
Jak se vyrábí spárovky