Basil Leaves Plant Foliage  - Natur_Fotograf / Pixabay

Bazalka a její dávné tajemství

Stromy a rostliny Zahrada a zeleň

Bazalka je velice oblíbeným aromatickým kořením nejen u nás, ale i v zahraničí. Bazalka, či také Ocimum basilicum k nám dorazila až z daleké Indie. Dnes však tvoří základ italské kuchyně a hojně se pěstuje okolo Středozemního moře.

Ještě dříve však byla bazalka základním kamenem tchajwanské a asijské kuchyně (Vietnam, Kambodža, Laos).  Mnohé převzala i kuchyně Jižní Afriky. Nejvíce se užívá nejspíše bazalka vonná, ale ve skutečnosti existuje asi na 160 různých druhů bazalky. Každá má trochu jiné vlastnosti, vůni i je z ní jiný esenciální olej.  V kuchyni se hojně užívá i olej. Bazalka se však neužívá pouze pro kuchařské účely.

Bazalka v lékařství

Bazalka se záměrně k různým účelům pěstuje již více než 5000 let. Její pěstování není nikterak složité a zvládnete ji pěstovat i vy doma na balkóně. Kromě kuchyňských účelů je však bazalka po dlouhá staletí využívaná i v lékařství a léčitelství.

Lidé ji užívají jako čaje, nálevy, či čerstvé. Farmacie je užívá k výrobě různých léků. Podle výzkumů je bazalka prospěšná při problémech s nadýmáním, ztrátou chuti, horečce, bronchitidě, astmatu, bolavému krku, stresu, otokům, při infekcích, onemocnění krevního oběhu, a tak dále. Bazalka totiž působí proti stresově, regeneračně, diureticky, podporuje myšlení, pomáhá rozvoji mluvení, ulevuje od bolesti a podobně.  Kromě toho působí i protizánětlivě. Zevně jej můžete aplikovat spolu s medem na poštípání hmyzem. Bazalka se využívá i v očním lékařství, řešení škytavky, bolesti ucha a rýmy.

Bazalka v kosmetice

Bazalka se pro své pozitivní léčivé, ale i vonné vlastnosti využívá velmi často i v kosmetickém průmyslu. Hojně se užívá do zubních past a žvýkaček, kdy pozitivně působí na sliznice, protizánětlivě, regeneračně, chrání před průnikem infekce a zajišťuje příjemnou vůni.

BAZALKA se v kosmetice ještě více užívá k výrobě parfémů, šampónů a mýdla. Její zevní pozitivní účinky jsou zcela zřejmé. Bazalka má kladný vliv na pokožku, působí na ni regeneračně, protizánětlivě a podporuje zvýšení odolnosti pokožky, eliminuje vrásky, projasňuje, podporuje tvorbu kolagenu, projasněte pleť, čistí pokožku a působí proti únavě.

Bazalka jako přísada v šampónu pomáhá zkrotit nezdolné vlasy, pomáhá jim regenerovat, posílit, uhlazuje je a zabraňuje jejich lámání.

Basil Herbs Herbal Plant Gardening - Ri_Ya / Pixabay
Bazalka a její dávné tajemství