Air Conditioner Air Conditioning Unit  - Sprinter_Lucio / Pixabay

Co vám může způsobit nevyčištěná klimatizace?

Domov a bydlení

Klimatizace, spása mnoha panelákových bytů, ale i domů, která však při nesprávném používání a zanedbání může způsobit nejeden zdravotní problém. Mnoho lidí vnímá klimatizaci jako geniální vynález, který nás dokáže v horkém počasí rychle zchladit, ať jsme v nákupním centru, automobilu, či u sebe doma. Málokdo ale hledí na to, že tento přístroj může pěkně zamávat s naším zdravím. Pravdou samozřejmě zůstává, že klimatizace je úžasným pomocníkem, který nás v tropických vedrech dokáže osvěžit. Bohužel zapomínáme často na dvě velmi podstatné věci, kterými jsou správné používání a pravidelné čištění a servis. Když opomeneme nesprávné používání, které nám může zapříčit bolesti kloubů, krku, či dokonce i angínu, jaké nemoci či jejich zhoršení může způsobit zanedbaná klimatizace.

Alergie

V nečištěné klimatizační jednotce se nachází velké množství bakterií, plísní a roztočů, kteří jsou známými spouštěči alergií. Pokud tedy alergiemi trpíte, vyhněte se klimatizovaným nákupním střediskům. Pokud ji máte doma, nezapomínejte na její pravidelné vyčištění. Výše zmíněné nečistoty mohou uškodit například i dětem, které žádnou alergii netrpí, ale vzhledem k tomu, že se jejich imunita teprve vyvíjí, mohlo by vdechování výparů zapříčinit její vznik.

Bolest hlavy i únavu

Prach a další nečistoty mohou způsobovat i potíže, které často připisujeme něčemu jinému. Může to být bolest hlavy, zvýšená únava, či například pálení a vysychání očí. Pokud je na vině právě klimatizace, je polykání prášků, pití kávy, či kapaní do očí pouze dočasným řešením, které však tyto problémy neodstraní.Servis a údržbu klimatizace byste neměli začít řešit až v případě, kdy ucítíte nepříjemný zatuchlý zápach. Brněnští odborníci doporučují servis provádět dvakrát ročně. Spolehněte se však vždy raději na profesionály.

klimatizace
Co vám může způsobit nevyčištěná klimatizace?