Biotope Pond Garden Pond Water  - WFranz / Pixabay

4 rady, jak připravit zahradní jezírko na zimu

Zahrada a zeleň Zahradní jezírka

Zima už tluče na dveře a zahrádkářům nezbývá nic jiného než pomalu začít připravovat svoji zahradu na mrazivé měsíce. Kromě trávníku však vyžaduje pozornost i zahradní jezírko. Jeho zazimování je totiž důležité nejen pro rostliny uvnitř něj, ale i ryby, kterého obývají.

1. I přírodní jezírko je potřeba vyčistit

I když by se to mohlo zdát zvláštní, i přírodní jezírko je potřeba vyčistit. Během podzimu do něj spadá velké množství listí a dalších nečistot, které se usazují na jeho dně. Zde se mohou v průběhu začít tvořit řasy, kterých se zbavuje velmi obtížně. S vyčištěním jezírka vám mohu pomoci speciální vysavače, které dokážou šetrně zbavit dno nečistot, aniž by jakkoli ublížily živočichům uvnitř.

Kromě toho byste měli věnovat pozornost i rostlinám, které se připravují na zimu a tím pádem do vody pouští uvadlé lístky. Tomu můžete předejít jejich ostříháním, ale pouze u některých rostlin. Vachta trojlistá a jí podobné totiž vytváří přirozené průduchy skrze zamrzlé jezírko, čímž rybám dodávají potřebný vzduch.

2. Zazimujte vodní rostliny

Většina rostlin dokáže odolat vysokým mrazům i drsnějším vnějším podmínkám. Vše se odvíjí od hloubky jezírka a druhu flóry, která se v jezírku nachází. Běžně je nutné zazimovat rostliny jako kosatce, blatouchy či lekníny. Ideální je vložit je do nádoby s vodou, kterou následně uložíte do nevytápěné místnosti, jako je třeba půda. Ještě lepší je takové rostliny uložit do skleníku, kde budou mít perfektní podmínky k přežití. Navíc se nemusíte bát, že by jim menší mrazík či nižší teploty nějak zásadně ublížily.

3. Nezapomeňte na filtraci

Filtrace je nedílnou součástí jezírka, která se stará o jeho čistotu. Nízké teploty a mrazy jí však mohou nenávratně poškodit, a proto byste neměli zapomenout na její zazimování. Ještě předtím, než se na scéně objeví první mrazy, měli byste ji odpojit a vypustit z ní veškerou vodu.

Situace je jiná u filtrací, které jsou umístěny v šachtách. Ty jsou před nepříznivými venkovními podmínkami chráněny, a tudíž jim nehrozí žádné poškození. V tomto případě tedy můžete filtraci s klidem v duši nechat zapnutou a předcházet tak částečně zamrzání vody uvnitř jezírka.

4. O ryby se starejte i v zimě

O ryby byste se měli starat i v zimě. Jako první byste měli vědět, kdy přestat s krmením. Ryby se totiž při poklesu teplot na 10 °C začínají připravovat na zimu a zpomaluje se tak i jejich metabolismus. V takovou chvíli již nemá smysl jim dodávat pravidelné dávky krmení. K přezimování ryb uvnitř jezírka můžete přistoupit pouze za předpokladu, že je jeho hloubka větší než 1 m.

Pozor byste měli dávat hlavně na to, aby hladina jezírka kompletně nezamrzla. Bezprostředně poté by se pod ledem začaly tvořit jedovaté plyny, které by začaly ryby ohrožovat na životě. Z tohoto důvodu je nutné neustále udržovat v ledu dýchací otvor, skrze který bude k rybám proudit vzduch. Vytvořit ho můžete pomocí horké vody či speciálního ohřívače. Nikdy otvor nevyřezávejte, ryby by mohly z takových otřesů dostat šok a uhynout.

jezírko, rostliny, žába
4 rady, jak připravit zahradní jezírko na zimu