Grass Lawnmower Green Care Lawn  - pasja1000 / Pixabay

Zazimování sekačky: Jak na to? A na co byste neměli zapomenout?

Stroje a nářadí Zahrada a zeleň

Pokud chcete, aby vám vaše sekačka bez problémů sloužila i několik let, měli byste dbát na její pravidelnou údržbu. Po dlouhé sezóně plného sekání si totiž sekačka zaslouží trochu vaší pozornosti. Jak na zazimování sekačky? A na co byste neměli v žádném případě zapomenout?

Vyměňte starý olej za nový

Po dlouhých měsících sekání a ježdění byste měli v sekačce vyměnit starý olej za nový. Většina modelů v současnosti nedisponuje otvorem pro jeho vypuštění, a tak budete muset trochu improvizovat. Za tímto účelem můžete využít odsávačku oleje, se kterou ho vysajete během pár minut. Poté může do nádrže nalít nový.

Sekačku pořádně vyčistěte

Sekačka dostane během hlavní sezóny pořádně zabrat. Často nejen na jejím povrchu ulpí různé nečistoty a usazeniny, které je nutné vyčistit. Údržbu si zaslouží i vnitřek sekačky, a to především chlazení a filtr, které budou zanešené trávou. K čištění nikdy nepoužívejte vodu, mohli byste nenávratně poškodit ložiska či dokonce motor sekačky.

Podívat byste se měli i na spodek, kde budou určitě usazené zbytky trávy, ty můžete odstranit špachtlí nebo kartáčem. Sekačku nikdy nepokládejte při čištění na bok. Mnohem lepší ji je postavit na zadní kolečka a až pak se pustit do údržby.

Nezapomeňte na nože

Nejdůležitější částí každé sekačky jsou nepochybně nože, které potřebují před zimou pořádně nabrousit. Pokud se rozhodnete, že si nože upravíte sami, využívejte k tomu pouze manuální nářadí. Výhodnější je vložit vše do rukou profesionálů, které nože během chvilky nabrousí a zároveň i vyváží. Ušetříte čas a zároveň si můžete být jistí, že je vše tak jak má.

Vypusťte zbylé palivo z nádrže

Pokud necháte zbytek paliva v nádrži, můžete tím své sekačce pořádně uškodit. Palivo má totiž jen omezenou trvanlivost, po které přichází o svoji kvalitu. Na jaře se tedy může stát, že vám nepůjde sekačku nastartovat, nebo s tím budete mít alespoň velké problémy. Obecně se doporučuje sekačku před zimou zbavit veškerého paliva.

To můžete provést dvěma způsoby. Tím prvním je nastartování sekačky a ježdění s ní, dokud motor sám nezhasne. Další alternativou je vyčerpání paliva z nádrže pomocí odsávačky stejně jako u oleje. Je zde však i možnost ponechat palivo v nádrži, a to pouze za předpokladu, že do něj přidáte speciální přísadu, která ho přes zimu zakonzervuje.

Uložte sekačku na vhodné místo

Sekačce nesvědčí změny teplot ani přílišná vlhkost. Proto byste ji měli uložit na vhodné místo, kde bude v suchu a nebude se na ni prášit. Vhodná může být například vaše garáž nebo půda, kam sekačku přes zimu zaparkujete. Pokud o ni máte strach, můžete ji navíc ochránit plachtou, díky které se k ní nedostanou žádné nečistoty.

Lawn Mower Mow Gardening Lawn - congerdesign / Pixabay
Zazimování sekačky: Jak na to? A na co byste neměli zapomenout?