Cauliflower Carrots Vegetables  - matthiasboeckel / Pixabay

Vaříme z domácí zeleniny

Zahrada a zeleň

Nové tisíciletí, na jehož počátku stojíme, s sebou přináší celou řadu nových technologií a vymožeností. Věda se rychlostí světla vyvíjí dál a tento trend zřejmě ještě dlouhou dobu přetrvá. Díky všem vynálezům se stal lidský život velmi pohodlným. Vzdálenost, kterou dříve lidé běžně chodívali pěšky, my překonáváme automobily, metrem, vlaky. Tento minimální pohyb by však v budoucnu mohl znamenat velké problémy s naší váhou. O to větší je v současnosti kladen důraz na zdravou a výživnou stravu.

Ptáte se, jak uvařit kvalitní oběd?

Jistě se nebudete divit, když odpovíme, že mezi nejzdravější a nejchutnější potraviny patří zelenina. Takto ale bohužel nemůžeme hodnotit zeleninu zakoupenou v supermarketech. Právě tato zelenina je k nám dovážena ze subtropických zemí, jako je Španělsko či Itálie. Navzdory všemu však slunce neviděla ani jednou. Tato zelenina je pěstována ve velkých sklenících, hnojena přípravky, které způsobují její krásný vzhled a nikoli dobrou chuť, a převážena ještě nedozrálá k nám do České republiky. Sami jistě musíte uznat, že tyto potraviny mají do zdravé zeleniny hodně daleko. Jistě vás teď napadne otázka, jak z ní tedy máte připravit chutný a zároveň zdravý pokrm. Odpověď je jasná. Přestaňte nakupovat zeleninu v supermarketech a začněte si pěstovat svou vlastní.

Pěstování domácí zeleniny má hned několik výhod

V první řadě víte, co konzumujete. Používáte vám dobře známá a prověřená hnojiva. Doba růstu zeleniny je dostatečná, sklízíte ji až v okamžiku, kdy je opravdu zralá. To nejhlavnější – chuť – je neporovnatelná s potravinami nakoupenými v supermarketu. Díky vlastnímu pěstování konečně zjistíte, jak doopravdy chutná rajče, okurka či paprika.

Abyste docílili co nejlepších pěstitelských výsledků, doporučujeme zeleninu pěstovat ve sklenících či fóliovnících. Zde dosáhnete dostatečné teploty a zároveň vlhkosti. Pokrmy připravené z pravé domácí zeleniny mají výraznější a mnohem lepší chuť. Začněte ji pěstovat i vy!

Peppers Vegetables Food Organic - flutie8211 / Pixabay
Vaříme z domácí zeleniny

Dusičnany

Většina z nás zeleninu nakupuje ve velkých supermarketech a dost často je nejeden z nás uchvácen jejím krásným vzhledem. Papriky jsou velké, lesklé, mají úžasnou červenou či žlutou barvu. Rajčata vybízejí k nakousnutí ještě v obchodě. Vy však vydržíte a tuto chutně vypadající zeleninu vyzkoušíte až doma. A právě v tuto chvíli dochází k rozčarování. Zjistíte, že ne všechno, co na pohled vypadá úžasně, stejně tak dobře chutná. Chuť těchto potravin je nevýrazná a mdlá. Ptáte se, čím je to způsobeno? Většina rajčat, okurek, paprik a další zeleniny je k nám dovážena nejčastěji ze zemí jižní Evropy nebo jiných destinací. Aby se k nám tyto potraviny dostaly co nejrychleji a zároveň vypadaly co nejlépe, používají jejich pěstitelé různých hnojiv a urychlovacích technik a nikdo z nás bohužel nemůže vědět, co všechno ve výsledku konzumuje. Urychlovací a zkrášlovací techniky však s sebou nesou jedno velké nebezpečí. Takto vypěstovaná zelenina obsahuje mnohem větší množství dusičnanů, než by měla.

Dusičnany představují jeden z druhů vazby dusíku

Jsou obsaženy v půdě a rostliny je v přiměřeném množství potřebují ke svému růstu. Jednoduše řečeno jsou dusičnany stavebním prvkem rostlin, ke kterým se z půdy dostávají přes kořeny a proudí především do listů. Do zeleniny pěstované ve výše zmíněných subtropických destinacích jižní Evropy se hnojivy dostává mnohem více dusičnanů, které nejsou rostliny během krátké doby, po kterou jsou pěstovány, schopné vstřebat. V supermarketech tak nakupujeme zeleninu dusičnany doslova přeplněnou. V jejich důsledku pak může u kojenců propuknout nemoc jménem methemoglobinémie, u dospělých pak může mít až rakovinotvorné účinky.

Ptáte se, jak se nejlépe před takovouto zeleninou chránit? Řešením je pěstování své vlastní zeleniny ve vlastních sklenících. V takovém případě máte přehled o použitých hnojivech a zelenina má dostatečný čas k růstu.