blueprint, floor plan, draft

Jak si poradit se stále přísnějšími požadavky na přesnost obrobků?

Hobby a dílna

Ačkoliv se obrábění na soustruzích i frézkách těší v naší zemi dlouhé tradici, až v posledních letech prochází opravdovou revolucí se vším všudy. Velký vliv na daný fakt mají samozřejmě stále dokonalejší CNC zařízení, ale nesmíme opomenout ani dokonalé nástroje, měřidla schopná identifikovat tisíciny milimetru a další záležitosti. Jak se v tomto odvětví neztratit?

Setina milimetru

Nezáleží na tom, zdali pracujete na frézce se systémem Heidenhain, soustruhu Haas či kterémkoliv dalším zařízení, novodobé stroje zvládnou hravě operovat s pouhou setinou milimetru. Stačí napsat adekvátní program, nasadit kvalitní nástroje, vše pořádně naměřit, zahřát a vytvářet jeden přesný obrobek za druhým. Nemyslete si však, že tím práce končí, jelikož se kdykoliv může cokoliv přihodit.

Nestačí tedy pouze nezaujatě pozorovat, jak okénkem padají obrobky, protože nikdy nemáte jistotu, jestli se chlubí správnými rozměry. Ačkoliv je to možná otrava, tak je nutné každý jednotlivý kus pořádně překontrolovat. Zde přichází na scénu měřidla a kalibry. Jejich kombinace představuje klíč ke stoprocentní jistotě a odevzdání výdělečné zakázky bez problémů.

Perfekcionismus je fajn

V případě kalibrů je situace přece jen o trochu složitější, jelikož se setkáváme s válečkovými, závitovými, kuželovými i třmenovými variantami, přičemž každá z nich nabízí desítky konkrétních typů. Prohlédněte si několik náhodných výkresů a ihned získáte představu o tom, jak velké množství je vlastně potřeba.

Přesně proto se vám hodí spolehlivý dodavatel, který bude disponovat dostatečnými skladovými zásobami, rychlou dopravou a přijatelnými cenami. Stačí si otevřít internetové stránky pod výše vloženými odkazy a jednoho takového naleznete. Přesvědčte se na vlastní oči.