Obsah článku
Každý šperk vyžaduje jistou péči a to zrovna nemluvíme jen o těch dražších, které doma máte. Ať už máte šperky doma pečlivě srovnané nebo jen položené na poličce u zrcadla v koupelně, čas od času si rozhodně každý z nich zaslouží jistou dávku péče.
Stříbro je totiž na rozdíl od zlata méně odolné a podléhá daleko většímu znečištění. Velmi často se tak stává, že postupem času začne černat, což ale v žádném případě nesouvisí s kvalitou daného šperku. Stříbro se zkrátka a dobře tímto způsobem chová.
Obecně se ale klenotníci shodují v tom, že ať už budete stříbrné šperky skladovat jakýmkoli doporučeným způsobem, tak jako tak černat bude, protože jde o jeho přirozenou vlastnost. Po zčernání je ale velmi důležitá péče, kterou šperku věnujete nebo mu ji věnuje klenotník.
Práce klenotníka by ale mohl přijít na řadu v případě, že se vám nepodaří šperk vyčistit. I takové případy mohou nastat, zejména se ale jedná o starší a nenošené šperky, například po rodičích nebo prarodičích. Zčernání můžete doma vyčistit celkem snadno různými speciálními přípravky nebo s pomocí ověřených domácích metod, které jsou nejméně finančně náročné.
Domácí metody i chemické prostředky
Běžně jsou k dostání různé přípravky, do kterých je možné stříbrné šperky ponořit. Po několika minutách vytáhnete šperky kompletně vyčištěné a bude vypadat jako nový. Mnoho z nás se ale těmto přípravkům vyhýbá a to nejen kvůli ceně – lze zakoupit už od 100,- Kč, ale zejména z hlediska šetrnosti. Jedná se o chemii, která navíc není vhodná pro všechny stříbrné šperky. Velmi dobrou domácí metodou, která vás prakticky nebude nic stát, je čištění s pomocí zubní pasty a jemného kartáčku na zuby. Nepoužívejte ale zubní pastu s různými přídavky nebo bělící zubní pastu.
Jak vyčistit připálený hrnec
Doba mražených polotovarů, které se daly jen ohřát v mikrovlnné troubě, je ve většině domácností už dávnou minulostí. Jíst v restauracích je sice pohodlné, domácí stravě se ale rozhodně nic nevyrovná. Příprava dobrého domácího pokrmu nese nejen svá pro, ale dokonce i proti. Hromada špinavého nádobí není rozhodně nic kdovíjak příjemného, ačkoli většinu nepříjemností s tímto spojených vyřeší myčka nádobí. Ani ta ale neumí zázraky, připálené hrnce nebo plechy od domácích koláčů vyřeší jen velmi těžko. Jak tedy spolehlivě vyčistit připálený hrnec od omáčky nebo jiného pokrmu?
Na některé připáleniny velmi dobře účinkuje staré a dobré odmáčení, které je praktikováno už celou řadu let a nutno zmínit, že i ve většině domácností. Teplá i studená voda v hrnci nebo plechu je řešením, které by vám mělo značně usnadnit následné drhnutí spáleniny. Vždy je navíc nutné dodržovat veškeré zásady, například nepoužívat drátěné houbičky v případě teflonových povrchů. Ať už jde o jakkoli silnou připáleninu, nikdy by na čištění neměly být používány přípravky, které jsou nešetrné.
Vyhýbejte se i různým chemikáliím
Ty, ačkoli nádobí pořádně opláchnete, by se mohly začít uvolňovat během zahřívání povrchu. Pokud klasické odmáčení nepomůže, znovu dejte do hrnce vodu, přípravek na mytí nádobí a zapněte plotýnku. Připálenina by se měla po několika minutách varu odloučit, nebo alespoň povolit. Snadno poté hrnec umyjete klasickým přípravkem na mytí nádobí.
V souvislosti s čištěním je dobré dávat pozor na pokyny od výrobce. Některé speciálně opracované povrchy totiž nesnesou různé přípravky, včetně mytí v myčce nádobí. Ve většině případů je ale kuchyňské nádobí poměrně odolné.
Když nic nepomůže, zkuste solný roztok
Sůl je velmi dobrým odstraňovačem spálenin, ale jen v případě vysoké koncentrace. Hrnec proto v první řadě zbavte povrchové spáleniny, vlijte do něj vroucí vodu, kilo kuchyňské soli a nechejte 24 hodin stát. Poté umyjte přípravkem na mytí nádobí.