Light Bulb Electricity Energy  - geralt / Pixabay

5 tipů, jak ušetřit na spotřebě elektřiny

Rady a tipy

Náklady na bydlení neustále rostou a výjimkou není ani spotřeba elektrické energie. V našem článku se dozvíte pět dobrých tipů, jak ušetřit na elektrické energii

Automatický vypínač světla

Jestliže patříte mezi zapomnětlivce, a necháváte svítit lustry nebo lampičky i v době, kdy v místnosti nejste, existuje řešení. Tím jsou automatické vypínače světla. Ty totiž můžete nastavit na automatické vypnutí po určité době. Díky nim lze za rok ušetřit nezanedbatelnou částku.

Stmívače

Další skvělou vychytávkou, jak uspořit elektřinu, jsou stmívače. Ty fungují zcela jednoduše. Když zrovna nepotřebujete, aby byla místnost intenzivně osvětlena, snížíte sílu osvícení. A tím i spotřebu energie. Existují manuální stmívače, ale pokud je ještě doma nemáte, vydejte se modernější cestou. Stmívače totiž patří do vybavení chytrého bydlení, protože je můžete ovládat na dálku, např. prostřednictvím chytrého telefonu.

Vhodný výběr tarifu i dodavatele

Většina domácností funguje v režimu setrvačnosti. To znamená, že málokdo řeší, jestli je tarif elektřiny, jenž si rodina zvolila v minulosti, je aktuálně výhodný. Potřeby domácnosti se totiž mohly zásadně změnit a původní tarif již není tolik výhodný. To samé lze říct o dodavatele elektřiny. I na tomto poli začala fungovat zajímavá konkurenci a změna dodavatele se vám může vyplatit. Při rozhodování má rozhodně smysl využít srovnání cen elektřiny.

Chytré ovládání elektrického vytápění

Chytrá domácnost zahrnuje i možnost inteligentního nastavení vytápění domu v mnoha režimech. Například když se nečekaně rozhodnete přespat někde jinde, nemá smysl dům vytápět tak, jako byste zrovna byli doma. A právě to je situace, kdy lze spotřebu regulovat pouze na dálku skrze chytrou domácnost.

Úsporné žárovky

Zejména starší lidé se brání výměně původních žárovek za ty úsporné. Přitom pokud používáte LED žárovky, je možné ročně uspořit částku okolo mnoha stokorun, někde i více. Jednorázová investice do nových úsporných žárovek se vám tedy poměrně rychlé vrátí. A potom již budete jenom šetřit.

Wind Power Wind Energy Environment - EJPdrones / Pixabay
5 tipů, jak ušetřit na spotřebě elektřiny