Real Estate Homeownership Homebuying  - VisionPics / Pixabay

Hledáte způsob, jak financovat vlastní bydlení?

Ekonomika a finance

Téměř každý z nás sní o vlastním bydlení. Cesta k němu je mnohdy trnitá  a plná překážek. Ne každý si může dovolit koupit byt či postavit rodinný domek z ušetřených peněz, protože by musel šetřit dlouhé roky. Co se dá dělat v případě, že chcete bydlet ve svém a nemáte na bydlení potřebné finance? Situaci může vyřešit magické slovo hypotéka. Jedná se o nejoblíbenější finanční produkt, který nabízí bankovní i nebankovní instituce. Existuje několik druhů hypotéčních úvěru a s trochou nadsázky se dá tvrdit, že si každý najde tu svou ideální hypotéku, které mu pomůže splnit si sen o vlastním bydlení.

Jak se dělí hypotéky?

Hypotéky se v zásadě dají rozdělit na bankovní a nebankovní. Bankovní hypotéky jsou v našich končinách mnohem oblíbenější a to jednoduše proto,  že v lidech vzbuzují větší důvěru, než úvěry od nebankovních věřitelů. Pokud si chcete vzít úvěr od spolehlivého partnera se stabilním zázemím, vyberete si banky. Musíte se však smířit s mnohem tvrdšími požadavky, než u nebankovního sektoru. Bankovní instituce si důkladně prověřují své klienty a v případě, že se klient jeví jako rizikový, úvěr neposkytnou.

Co si představit pod pojmem rizikový klient?

Pod pojmem rizikový klient si můžete představit osobu se zápisem v registru dlužníků či někoho, jehož oficiální příjmy nejsou dostatečně vysoké. Bankovní hypotéku můžete navíc využít jen na specifické účely, které striktně vymezí bankovní instituce. Jakkoliv vám mohou podmínky banky připadat tvrdé, jsou nejen pro dobro banky, ale i samotných klientů.

Alternativou jsou nebankovní hypotéky

Nebankovní, neboli americká, hypotéka, je mnohem dostupnější a navíc ji můžete využít na cokoliv. Peníze, které vám poskytne nebankovní instituce můžete využít k jakémukoliv účelu, tedy i na koupi nového vozu či dovolenou. Nebankovní instituce navíc poskytnou úvěr i osobám s nižšími příjmy šči zápisem v registru. Zní vám to jako výhodná nabídka? Nezapomeňte na to, že budete muset ručit majetkem a navíc platit vyšší úroky.

Je pouze na vás, zda se necháte nalákat volnějšími podmínkami nebankovní hypotéky, nebo vsadíte na „důvěryhodnější“ bankovní hypotéku. Podrobné informace o jednotlivých produktech si budete moct již brzy přečíst.

House Property Real Estate Mortgage  - Tumisu / Pixabay
Hledáte způsob, jak financovat vlastní bydlení?