Park Garden Bench Trees Bushes - fietzfotos / Pixabay

Zahrada na podzim

Zahrada a zeleň

Ve chvíli, kdy se začne všechno zlatit a červenat, ptáci se počínají houfovat a teploměr i kalendář nám napovídá, že léto již nenávratně skončilo. Přišel podzim a každý zkušený majitel zahrady ví, že ještě dříve, než napadne sníh a celou zahradu přikryje, bude muset stihnout ještě spoustu práce. Jaké zahradní úpravy budete před příchodem zimy udělat? Nejste si jisti?

Poradíme vám tyto věci

 1. Na podzim naposled posekejte trávník (nechte mu přitom vyšší sestřih).
 2. Pravidelně shrabujte listí.
 3. Po sklizni zeleniny zryjte záhony a zaryjte zbytky rostlin.
 4. Odplevelte zahradu.
 5. Zalévejte zahradu. Zahradu je nutné zalévat často, aby se rostliny připravily na zimu, kdy je půda zamrzlá a kořeny nebudou moci vodu přijímat.
 6. V této době je ten pravý čas, abyste začali se sázením nových rostlin – stromů, růží, květin, keřů, bobulovin a cibulovin.
 7. Ostříhejte již zasazené růže.
 8. Přestěhujte teplomilné, mrazu neodolné rostliny do místností, kde nezmrznou (a seřežte je).
 9. Poklaďte pastičky na myši.
 10. Anglický trávník posypte kompostem.
 11. Přihnojte půdu určenou k sázení zeleniny.
 12. Choulostivé rostliny přikryjte okolo kořenů chvojím, listím anebo speciální ochrannou netkanou textilií. Pozor, ale až se silnějšími mrazy, protože jinak hrozí, že ke kořenům do tepla nastěhují i různí škůdci.
 13. Podzim je ten pravý čas, kdy byste se měli zbavit nemocných uschlých rostlin a stromů (i s kořeny).
 14.  Na podzim omyjte také zahradní nábytek a podle potřeb jej i impregnujte anebo schovejte, aby nebyl povětrnostními okolnostmi a klimatickými změnami zničen.
 15. Proveďte údržbu nářadí. Do něhož spadá i vypuštění vody z hadic a jejich uložení na místo, kde nemrzne.

Údržba zahrady

Jestliže chcete mít zahradu příští rok pěknou jako letošní léto anebo dokonce ještě hezčí, je důležité, aby údržba zahrady nebyla zanedbána. Jen tak zajistíte, že vám všechny rostliny přes zimu neumrznou, nábytek i nářadí se nezničí a po zasetí budete moci sklízet celkem slušnou úrodu. K úpravě zahrady však potřebujete celou řadu náčiní, zahradnického materiálu, ochranný oděv, a také semena, sazenice a jiné rostliny, případně stromy. Představuje to proto mnoho běhání, i když…

Vlastně vím, kde to mají všechno na jednom místě a za přijatelnou cenu: Baumax. Baumax je obchod, kde naleznou vše potřebné nejen zahradníci, ale i stavebníci a domácí kutilové. V obchodě naleznete tyto kategorie:

Zboží zde přitom nakupují nejen domácí kutilové, ale i profesionálové. Více informací o nákupu naleznete přímo na jejich stránkách Baumax.cz anebo přímo v obchodě. Jejich stránky jsou zajímavé například tím, že na nich naleznete i různé praktické pracovní návody. Baumax svým zákazníkům nabízí možnost koupit vše potřebné pod jednou střechou za výhodnou cenu, s možností nákupu na splátky, odvozem a využitím jejich zákaznické karty, která skýtá ještě další výhody.

Spring Tire Old Car Profile - Alexei_other / Pixabay
Zahrada na podzim