Gazebo Pond Sunset Sunrise Dawn  - myough / Pixabay

Jak je vybrat zahradní altány do vaši zahrady

Zahrada a zeleň

Zamilovali jste se do své zahrady. Je krásná za každého počasí, ať už svítí slunce nebo se zatáhne a prší. Jen v tom dešti si nemůžete nádheru přírody tolik vychutnat, ačkoli je třeba léto a vzduch je teplý. Skvělý přístřešek vám poskytne zahradní altán, kde si vychutnáte posezení s přáteli nebo s rodinou za každých okolností.

Zahradní altány a krytá posezení nejsou na zahradách žádnou novinkou. Objevovaly se například i v zámeckých parcích, kde představovaly vítaný úkryt před moc silným sluncem, větrem nebo deštěm, který se zčistajasna spustil z oblohy. Altány, přístřešky a krytá posezení jsou doslova nutností na moderních i tradičně zařízených zahradách.

Jak vybrat zahradní altány?

  • Kvalita – říká se, že nikdo není tak bohatý, aby kupoval levné věci. A v případě altánů to platí jakbysmet. Pokud si pořídíte příliš levný zahradní altán, můžete se po prvním dešti nebo větru ocitnout bez přístřešku a jeho oprava vás může stát víc než pořízení altánu. Proto zvažte, v jakých podmínkách musí altán obstát a co od něho očekáváte.
  • Materiál – s výběrem altánu souvisí i jeho materiál. Zahradní přístřešky se vyrábí tradičně ze dřeva, oblíbené jsou ale i party stany, které jsou tvořeny plachtou a po skončení slavnosti je vhodné je zase sklidit.
  • Stabilita – pokud máte na zahradní altán vyšší nároky, dbejte na stabilitu, kdy by měl jednoznačně odolat povětrnostním vlivům a poskytnout i pocit bezpečí.
  • Design – když zahradu ladíte do určité podoby, budete dbát také na design zahradních přístřešků. Vybírat můžete například z romantických altánů ze dřeva nebo z moderních přístřešků, které oceníte spíše u nových rodinných domů.
  • Cena – toto kritérium uvádíme záměrně až na posledním místě. I když váš rozpočet na zahradní altán není zrovna velký, myslete na to, že kupovat jen podle nízké ceny se nemusí vyplatit.

Zahradní altán, nebo party stan?

Záleží na tom, co od zahradního přístřešku očekáváte a jaký je jeho účel. Party stany jsou vhodné pro občasné party, zahradní slavnosti a rodinné sešlosti. Po skončení oslavy je snadno zase složíte a uskladníte. Zahradní altány bývají stabilnější a kvalitnější, proto vám poskytnou přístřeší během celé sezóny od jara až do podzimu.

zahrada, altán, posezení
Jak je vybrat zahradní altány do vaši zahrady