Zeleninu si můžete vypěstovat i u sebe doma v obýváku. Jak si můžete doma vybudovat profesionální pěstírnu?

Domov a bydlení

Pokud si chcete vypěstovat vlastní zeleninu a nevlastníte žádnou zahrádku, nemusíte zoufat. Velké oblibě se v posledních letech těší vnitřní pěstírny, s nimiž snadno vypěstujete prakticky jakoukoliv zeleninu. Jediné, co k tomu potřebujete, je kvalitní vybavení a trocha trpělivosti. Co by ve vaší domácí pěstírně nemělo zaručeně chybět?

Vlastní pěstírnu si může doma vytvořit každý

Pěstírna je obvykle spojována spíše s lidmi, kteří se věnují pěstování marihuany. Běžně si ji však pořizují i zahrádkáři, jejichž zálibou je pěstování klasické zeleniny či jiných rostlin. Velkou výhodou je především fakt, že nemusíte řešit, kdy s pěstováním začnete, jelikož se cyklus neřídí venkovním prostředním.

V první řadě budete potřebovat místnost, nebo alespoň část místnosti, kde budete moci začít budovat svoji pěstírnu. Jako první začněte pořizovat květináče, do nichž budete rostlinky sázet. Následně je na místě výběr osvětlení, jehož provoz by měl být, co možná nejšetrnější. Ideální volbou jsou tedy zejména LED zářivky či rovnou celé panely, které má ve své nabídce i český výrobce Viparspectra. U něj naleznete pouze panely prvotřídní kvality s dlouhou životností.

I na úplném začátku se nebojte investovat do kvality

Během zařizování jakékoliv pěstírny dbejte zejména na kvalitu, která by pro vás měla být nejdůležitější. Pořízení pěstírny totiž vyžaduje nemalé investice, a proto je na místě peníze vkládat do opravdu kvalitních produktů, s nimiž se nemusíte bát, že vám brzy vypoví službu.

Zároveň se zaměřte i na již zmíněné osvětlení, za nějž budete muset platit i během pěstování. Nejvýhodnější jsou v tomto ohledu právě LED panely od Viparspectra, s nimiž budou náklady u energií výrazně nižší než u klasického osvětlení. V průměru vás tak provoz pěstírny během více než tři měsíců vyjde zhruba na dva až tři tisíce korun.