Kus přírody, díky kterému bude vaše zahrad útulnější. To je koupací jezírko

Zahradní jezírka

Zahradní jezírko patří k vybavení zahrady, bez kterého se sice obejdete, ale s ním bude váš kout zeleně mnohem příjemnější. Dodá vám pocit pohody a zároveň se stane skvělým místem pro relaxaci a odpočinek. Námaha a čas věnovaný jeho výstavbě opravdu stojí za to.

Na co myslet před pořízením zahradního jezírka?

Pokud uvažujete o instalaci zahradního jezírka na vaši zahradu, je třeba vzít v úvahu několik věcí. Zaprvé by mělo být umístěno mimo dosah listnatých stromů, ideálně na místě, kam svítí slunce přibližně pět hodin denně. Při stavbě koupacího jezírka se používá velká fólie, která umožňuje vytvarovat jezírko do libovolného tvaru a velikosti. Fólii volte raději kvalitnější. Nebudete se muset obávat následného řešení opravy jezírkové fólie.

Jak si představit koupací jezírko?

Zvenčí vypadá koupací jezírko jako klasický okrasný biotop s nepravidelně tvarovanými břehy, které jsou osázeny vodními rostlinami a vkusně doplněny kamenem, dřevem a dalšími přírodními materiály. Pod hladinou koupacího jezírka se nachází hlubší část bez rostlin a kamenů, která je určena ke koupání. Ta je přísně oddělena od břehu a mělké regenerační zóny. Součástí koupaliště je místo k odpočinku na trávě a také několik schodů vedoucích do vody. Za zmínku stojí i to, že takové jezírko nevyžaduje velkou údržbu – jednou za dva týdny stačí hladinu vody smýt síťkou, aby se odstranilo listí a další nečistoty.

Výhody zahradního jezírka

Zahradní jezírko nejenže zatraktivní vaši zahradu, ale bude mít také pozitivní vliv na vaše zdraví a náladu. Kontakt s vodou má uklidňující účinky a pomáhá snižovat hladinu stresu. Poslech šumění tekoucí vody v pozadí vám navíc pomůže uvolnit se a snáze usnout. Pozitivní účinky zahradního koupacího jezírka na vaše zdraví potvrzuje i několik výzkumů, podle kterých může kontakt s vodou pomoci zmírnit bolest, snížit krevní tlak a zlepšit krevní oběh. Pokud máte malé děti, zahradní jezírko se pro ně stane skvělým místem pro hraní a poznávání okolního světa. Díky blízkosti vody budou moci zblízka pozorovat vývoj obojživelníků a vodního hmyzu. Pro milovníky zvířat se zahradní jezírko stane také ideálním místem pro pozorování ptáků a dalších živočichů, kteří se v něm mohou napít a vykoupat.