Gardening Tools Icon Icon  - dandelion_tea / Pixabay

Jak vybrat kvalitní zahradní sekačku v pěti krocích?

Stroje a nářadí Zahrada a zeleň

Neupravený trávník není dobrou vizitkou žádného zahrádkáře. Proto ho je potřeba pravidelně sekat, a to i jedenkrát týdně. V souvislosti s tím se samozřejmě neobejdete bez pořádné sekačky, která se na zahradě stane vaší pravou rukou. Její výběr však může být někdy složitý, a proto jsme si pro vás připravili návod, jak ji můžete jednoduše vybrat v pouhých pěti krocích.

1. Rozhodněte se jaký typ sekačky pro vás bude nejlepší

Na úplném začátku byste se měli rozhodnout, jaký typ sekačky vám bude vyhovovat. Sekačky se běžně dělí podle typu motoru, který využívají, díky čemuž disponují i jinými vlastnostmi.

Běžně se setkáte s:

Benzínovými sekačkami – jsou určené pro sekání větších ploch, a to díky širokému záběru nožů a vysokému výkonu. Jelikož je k pohonu využíván benzín, je sekačka náročnější na údržbu. Ze stejného důvodu není vhodná ani do nerovných a vyvýšených terénů. Jedná se o nejdražší typ sekačky na trhu.

Elektrickými sekačkami – jsou vhodné pro sekání zahrad do 600 m2. Jejich hlavní výhodou je tichost a nízká cena. Na druhou stranu ale musíte počítat s tím, že vás bude v pohybu omezovat kabel, na který budete muset během sekání dávat neustále pozor.

Akumulátorovými sekačkami – disponují nižším výkonem, a proto jsou vhodné pouze na sekání menších zahrad. K pohonu je využívána baterka, kterou můžete během několika minut rychle nabít. Stejně jako elektrické sekačky jsou velmi tiché.

2. Vyberte správný výkon

Během rozhodování o tom, jaký by měla mít sekačka výkon, se musíte opět řídit velikostí zahrady, kterou budete sekat. Obecně platí, že čím větší zahradu vlastníte, tím větší výkon sekačky budete potřebovat. U menších zahrad vám postačí výkon motoru 4 HP. Naopak u zahrad do 1 500 m2 budou lepší sekačky s 6,5 HP.

3. S pojezdem, nebo bez?

Sekačky jsou vyráběny ve dvou provedeních, a to s pojezdem nebo bez pojezdu. Většina zahrádkářů sáhne právě po první variantě, se kterou si usnadní práci i čas. Pojezd totiž zvládne sekačku vést nejen po rovince, ale i do kopce. Sekačky bez pojezdu jsou vhodné pouze na malé zahrady.

4. Sekačku vybírejte podle plochy, kterou budete sekat

Na velkou zahradu potřebujete logicky i větší záběr, díky kterému budete schopni rychle posekat co největší možné množství trávy. Na menší zahrady od 200 m2 do 500 m2 vám postačí záběr 40-45 cm. Naopak u větších zahrad je lepší zvolit záběr od 50 cm a více.

5. Zaměřte se na důležité detaily

Když už máte vybraný typ, výkon a záběr sekačky, měli byste se zaměřit i na detaily. Jedním z nich je materiál, z kterého je sekačka vyrobena. Ten by měl být ideálně odolný a disponovat dlouhou životností. Skvělou volbou je například ocel. Zhodnotit byste měli i typ startování. Kromě klasické šnůry totiž už najdete modely se startováním na klíč.