Lawn Mower Garden Machine  - lucisanight / Pixabay

Už jste uložili zahradní motorové pomocníky k zimnímu spánku?

Stroje a nářadí Zahrada a zeleň

Jak už se většina listí definitivně zbarvila do žluta, i ti největší zahradní nadšenci si musí přiznat smutnou pravdu – je čas zaparkovat všechny sekačky, pily, vyžínače a plotostřihy, zasednout ke kamnům a zapít příchod zimy náležitě silným grogem. Přece jenom ale zbývá ještě jedna pořádná chlapská práce. Tak vykasat rukávy a jde se na to!

Každý správný český kutil rád řádí na zahradě. A k tomu samozřejmě potřebuje řadu mechanických asistentů, kteří ochotně podají pomocnou ruku při sekání trávy, zastřihávání plotu nebo prořezávání stromů. Než ale zaparkujete všechny motorové miláčky do garáže nebo kůlny, měli byste jim věnovat trochu láskyplné péče, protože stejně jako každý loajální zaměstnanec potřebují pro stoprocentní výkon uznání a starostlivost. Ono se vám to na jaře vrátí.

Vyplatí se využít služeb odborného servisu?

Pokud se vám nedostává času nebo se na práci mechanika–údržbáře necítíte, každý pořádný servis má posezónní údržbu ve své standardní nabídce. Samozřejmě nic není zadarmo, zase ale získáte jistotu, že je stroj připraven na jaře vyjet zpátky do akce. Údržba takové rotační pojezdové sekačky vyjde zhruba na 1000 Kč (můžete ale natrefit i na některou z podzimních akcí).

Pokud se o své pomocníky chcete postarat raději sami, není zase tak moc čeho se bát. Zvlášť pokud jste důslední a své nářadí a stroje pravidelně čistíte, ideálně po každém použití. A nejde jen o estetiku, neočištěné kovové sekací části podléhají rychle korozi. Nemusím snad zdůrazňovat, že čištění probíhá vždy v klidovém režimu stroje – tedy s vypnutým motorem nebo odpojeným síťovým kabelem z důvodu bezpečnosti!

Podzimní údržba zahradní techniky

Důležité je vypustit olejovou a palivovou nádrž, protože dlouhým skladováním se mění kvalita a konzistence kapaliny. Zbytek paliva vždy zůstává mimo nádržku, proto je po vypuštění vhodné stroj zapnout a nechat běžet až do jeho samovolného vypnutí. Čištění před zimou by mělo být přeci jen důkladnější než v průběhu roku. Kromě kovových částí bychom se měli zaměřit i na zbytek stroje, všechny jeho otvory a záhyby, ze strojů určených pro řezání se prach a piliny nejlépe vyfoukají kompresorem. Celý stroj je dobré očistit hadříkem namočeným v teplé vodě, na hodně špinavé a zamaštěné části poslouží dobře benzín.

Máme vyčištěno. Co přijde na řadu pak?

Při důkladném čištění máme perfektní příležitost si stroj dobře prohlédnout a posoudit, zdali jsou všechny jeho části nepoškozené, nebo jaká je míra jejich opotřebení. Před zimou je dobré nabrousit všechny řezací a sekací části strojů, zkontrolovat motorové svíčky a filtry. Jak svíčky, tak filtry podle míry opotřebení vyčistit nebo vyměnit. Pohyblivé části zahradní techniky je před uskladněním dobré promazat, sekací nože naimpregnovat antikorozním sprejem a řetěz motorové pily vyprat v olejové lázni. U strunové sekačky je dobré před zahájením sezóny nechat alespoň den máčet strunu ve vodě, protože si tak zachová svoji pružnost a víc vydrží.

No není toho málo, ale dobře. A když máme hotovo?

Všechny stroje je třeba uložit na suché a dobře větrané místo, zvláště u těch akumulátorových je pak nutné zajistit, aby teplota neklesala pod bod mrazu. Pokud chcete stroje ochránit před prachem, stačí je přikrýt, nebo se prodává celá řada speciálních plachet a pouzder, tvarovaných podle typu stroje.

A ještě nějaká rada na závěr?

Při čištění pozor na motor, určitě ho není vhodné oplachovat proudem vody. Také dokud je v sekačce olej, nesmí se při čištění pokládat na bok, ale překlopit dozadu tak, aby zapalovací svíčka směřovala vždy nahoru. Sekačku při skladování necháme stát jako při používání, rozhodně ji nebudeme někam zavěšovat nebo překlápět.

Tak vidíte, že to nakonec není taková věda. Pokud máte u kontroly některých součástek pochybnosti, vyplatí se pozeptat odborníků, kteří rozhodnou, zdali je třeba výměna. Některé servisy dokonce nabízejí posezónní prohlídky vyčištěného stroje zdarma.