Obsah článku
Řešení odvodu odpadních vod patří mezi ožehavá témata. Voda je vzácný a velmi omezený zdroj, který musíme chránit a šetřit s ním. Ekologické a ekonomické hledisko představují hlavní důvody, proč se v posledních letech zvedá zájem o domácí čistírny odpadních vod. Zařízení umožňuje čištění a opětovné využití vody z každodenního domácího provozu, a to nejen rodinným domům, ale také rekreačním objektům a dalším stavbám. Ještě než se však rozhodnete do ČOV investovat, seznamte se se základními aspekty čistícího procesu.
Jak domácí ČOV funguje?
Domácí ČOV fungují na poměrně jednoduchém principu. V útrobách zařízení probíhají dva druhy čištění: mechanické a biologické.
V rámci mechanického čištění se z odpadních vod odstraňují větší pevné částice a nečistoty. To je možné díky soustavě filtrů a čerpadel, které zachytávají a odvádějí pevné látky.
Následuje biologické čištění – klíčový proces, který spočívá v odstranění organických látek. Přítomné bakterie a další mikroorganismy přirozeně rozkládají organické látky v odpadních vodách, čímž vodu čistí. Tento proces by nebyl možný bez přítomnosti vzduchu, který je do ČOV dodáván pomocí dmychadla. Stejně tak je nezbytný pravidelný přísun odpadní vody nebo kalu.
S ohledem na to, jak domácí ČOV funguje, je zřejmé, že všechny typy nejsou vhodné pro čištění odpadních vod v objektech, které jsou po většinu roku neobydlené. Typicky jde například o chaty a chalupy – zde by mohlo kvůli nepravidelnému přítoku docházet k technickým problémům. Pro tyto objekty jsou mnohdy rozumnější volbou tříkomorové septiky s filtrem – anebo speciální ČOV uzpůsobené pro nízký provoz.
Projekt na klíč je sázka na jistotu
Výběr správné domácí čističky odpadních vod je pro laika náročný úkol. Naštěstí na to nemusíte být sami. Využijte bezplatné konzultace s odborníky z projekční kanceláře ZAKRA a nechte si poradit ohledně optimálního řešení na míru vašemu objektu. Kromě vypracování projektu vám pomohou s administrativou (vyřídí povolení či ohlášení) a dalšími nezbytnými úkony.