Obsah článku
Rozmarýn lékařský (někdy též rozmarýna lékařská) je vonná bylinka, jež nesmí chybět v žádné domácnosti. Povězme si však nejprve, jak vypadá ještě jako rostlina. Jedná se o keřík, který může v přírodním prostředí dorůstat až do výšky dvaceti metrů. Má prutovité větve a v dolní oblasti je dřevnatý. Může se pyšnit stálezelenými kožovitými listy, jejich tvar je čárkovitý. Rozmarýn kvete od března do května a jeho květy jsou bleděmodré. Po odkvetení nám pak zanechává plody tvrdky.
Jak tento silně aromatický keř pěstovat
Ideální je slunné místo společně s chudou, humusovitou propustnou půdou. Jeho rozmnožování probíhá na jaře sazenicemi. Druhy, které se mohou pěstovat i v zimě, je vhodné umisťovat na chráněná místa. V tomto případě je tímto ideálním místem skleník, kde budou sazenice plně chráněny před nepřízní počasí. Na jaře se pak mohou sklízet lístky, špičky větviček i květy. Jediné nebezpečí, jež pro nás může rozmarýn lékařský představovat, je alergie. Je proto důležité dopředu vědět, zda náhodou touto přecitlivělostí netrpíme i my.
Rozmarýn hraje prim především v kuchyni
Jak již bylo výše řečeno, rozmarýnu se užívá hlavně pro jeho silné aroma. Uplatňuje se především ve středomořské kuchyni, odkud také pochází, a to na dochucení masa, ryb, drůbeže či polévek. Bývá používán buďto samostatně, anebo jako součást provensálského koření. V žádném případě se nemusíme bát, že by nás mohly otrávit jeho krásné květy. Ba právě naopak, jsou jedlé a skvěle se hodí na dozdobení pokrmů. Existuje taktéž přímo kořenící olej vyrábějící se z rozmarýnových větviček.
S rozmarýnem lékařským se však nesetkáváme pouze jako s dochucovadlem a kořením. Dost často bývá součástí krásně vonících čajových směsí a velmi oblíben je i v likérnickém průmyslu.
Kromě toho, že rozmarýn lékařský krásně voní, pomáhá lepšímu trávení, zabraňuje nadýmání a příznivě působí na nízký krevní tlak.