Růže ženy milují, ať už jde o růže do vázy anebo o její záhony. Pro mnoho žen je tedy celkem pochopitelným snem, mít u svého domu záhony plné růží. Pěstování růží je však celkem věda. Ještěže tu jsou dnes šikovní rádci, kteří vám s pěstováním poradí…
- Aby se růži u vás dařilo, je důležité zvolit správné místo. Růže potřebuje minimálně 6 hodin denního slunce, a proto růže můžete sázet pouze na slunné místo, které je chráněno před větrem a jež má dobře propustnou půdu bohatou na živiny.
- Dříve, než se dáte do sázení růží, dbejte na správný výběr růží. Některé druhy jsou doopravdy velice choulostivé, a pokud jste začátečníci, nejspíše si s nimi neporadíte.
- Druh růží je důležitý i kvůli prostoru – místu, kam je budete sázet. Některé růže totiž rostou příliš do šířky, a proto není dobré je vysazovat k plotu.
- Růže se sází podle určitého druhu do různých sponů. Miniaturní růže např. 30 cm od sebe, mnohokvěté a velkokvěté růže se sází do sponu 45 cm, stromkové růže do sponu 1 m a třeba pnoucí růže potřebují spon 1 m – 2 m.
- Sazenice růží se sází v říjnu až do zamrznutí, a pak ještě případně na jaře v březnu.
- Nejdůležitější pro růži je péče o ni. To znamená: zálivka, hnojivo a odstraňování uvadlých květů růží.
- Po zasazení růže je zapotřebí půdu pohnojit přírodním hnojivem (kvalitním kompostem) a za 14 pak půdu pohnojte ještě tekutým hnojivem. Dále pak přihnojujte tak jednou za jeden až dva měsíce.
- Zálivka by měla být pravidelná a měla by se taká řídit i počasím. Před zálivkou se ujistěte, že je půda okolo růží vskutku suchá. Růže nesnáší přemokření, protože to dává šanci uchytit se některým chorobám a plísním.
- Ostřihávejte zvadlé odkvetlé květy růží. Tyto květy zbytečně berou růži sílu a brání v růstu nových květů.
- Prořezávání růží je důležité, ale pozor, pnoucí růže se mohou prořezávat pouze na podzim. Jiné růže (závisí na druhu) se pak mohou prořezávat i brzy na jaře a potom ještě i na podzim.
- Růže je zapotřebí na zimu pořádně připravit. Ke kmínkům se přihrnuje zemina, dodává se kompost, seřezává se a kmínky se omotávají jutovinou, která se vycpává slámou.