Obsah článku
Skvrna na oblíbeném oblečení vždycky naštve. Ale boj je poměrně jednoduchý, stačí dojít do nejbližší drogerie a ze široké nabídky výrobků vybrat ten účinný. Naše babičky v tomhle měly omezené možnosti. My vám teď přinášíme některé jejich „osvědčené rady“, jak nad skvrnou vyhrát. Najdete odvahu je vyzkoušet?
Terpentýn, peroxid vodíku, borax, glycerín, kyselina citronová, petrolej a benzín. To byly základní zbraně, které musela mít po ruce každá hospodyňka, než se do boje se skvrnami pustila. Pak už stačilo je jen správně použít.
Samozřejmě před čištěním bylo zapotřebí zjistit, z jakého materiálu je oděv. K tomu stačí plamen a vlákno z oděvu. Z oblečení bylo nutné opatrně vytáhnout útkovou i osnovní nit a tu zápalit. Pokud je plamen jasný, jde o přírodní materiál – len nebo bavlnu. Když se vlákno seškvaří, máte v ruce buď vlnu nebo hedvábí. Oblečení ze syntetického materiálu poznáte podle toho, že nit nehoří, ale taví se.
I dnešní ženy občas svádí boj s mastnými skvrnami
Pomoct by jim mohl jeden z triků našich babiček. Mastnou skvrnu vyžehlili mezi několika vrstvami savého papíru a to co nevsál papír vyčistil benzín. Mastnotu ze světlé vlněné tkaniny ženy hravě odstranily benzínem s páleným magnéziovým práškem. Vzniklé těstíčko nanesly na skvrnu a po zaschnutí oblíbený kousek oděvu vykartáčovaly. Tento postup opakovaly tak dlouho, dokud flek nezmizel. S olejem z konzerv si poradil oblíbený petrolej. Skvrna se vyčistila tamponem namočeným v petroleji. Pak bylo nutné samozřejmě oděv vyprat.
Někdy je problematické se zbavit starší skvrny od kávy nebo černého čaje. To znala i předchozí generace. Ale i na ně měly ženy své zbraně. Skvrnu stačilo potřít roztokem vody a kyseliny šťavelové v poměru 4:1, nechat působit, pak vyprat v roztoku vody a čpavku. Na dva litry vody stačily dvě lžičky čpavku a bylo po problému. Pokud se stane, že vám někdo na party polije pivem vaši oblíbenou hedvábnou halenku, pomůže vám vodka, kterou půl na půl zředíte s vodou. Roztok samozřejmě nevypijete, ale lehce s ním vyčistíte skvrnu.
Pokud pánům po nočním tahu zůstal na košili otisk rtěnky, která nebyla manželky, poradili si s ním jednoduše tak, že otisk posypali boraxem a pak košili alespoň dvakrát vyprali.
Je to k nevíře, ale na inkoust platí rajčata
Pokud se někde objevila inkoustová skvrna, šikovná hospodyňka ji polila rajčatovou šťávou a po deseti minutách oděv opláchla vlažnou vodou. Postup opakovala tak dlouho, dokud skvrna nezmizela. Když nezabrala rajčata, přišel na řadu podle materiálu oblečení opět oblíbený benzín, terpentýn nebo petrolej.
Smůlu měl ten, kdo měl na košili smůlu. Boj s ní je i v dnešní době těžký, ale nemusí být předem prohraný. Stačí mít po ruce terpentýn a tím skvrnu vyčistit. Velkým problémem byly a jsou skvrny od ovoce. Pokud máte odvahu a jste si jistí, že to oblečení přežije, můžete vyzkoušet některý z následujících tipů. Na čerstvou skvrnu od ovoce platí sůl a citron. Místo posypte solí, pro jistotu pokapejte ještě citronovou šťávou a pak vyperte.
Se starým flekem si poradí roztok kyseliny šťavelové, kterým oblečení potřete, necháte působit a pak opět vyperete. Na bílé oblečení můžete zkusit roztok ze sklenice horké vody, půl lžičky peroxidu vodíku a půl lžičky čpavku.
Pár rad na závěr
Je patrné, že i naše babičky si se skvrnami dovedly hravě poradit. Jejich domácnost, v porovnání s tou dnešní, ale spíš připomínala chemickou laboratoř. Pro případ, že budete chtít některý trik vyzkoušet, máme na závěr ještě pár rad.
- Při čištění větrejte, ať se nepřiotrávíte výpary.
- Nekuřte, ať nevyhoříte. V ideálním případě pro jistotu o svém záměru informujte s dostatečným předstihem alespoň jednotku místních dobrovolných hasičů.
- Mějte po ruce mobilní telefon a telefonní čísla na záchranné složky.
- A myslete na to, že je to na „vaše triko“ a redakce nenese žádnou odpovědnost za vzniklé škody.