chickens, birds, poultry

Jak postavit vlastní kurník pro slepice: Krok za krokem

Zahrada a zeleň

Začínáte s chovem slepic a jste zároveň tak trochu kutil? Co se pustit do stavby kurníku pro slepice vlastníma rukama? Nic těžkého to není a na konci vás čeká odměna v podobě pohledu na vlastní dílo. To už by za to stálo, co myslíte?

Plánování a příprava

Před tím, než začnete stavět vlastní kurník pro slepice, je důležité plánovat a připravit si vše potřebné. Začněte tím, že si vyberete vhodné místo pro kurník. Zvolte prostorné místo, které poskytuje dostatek slunečního světla a odvětrání, ale zároveň chrání slepice před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Ideální je, pokud kurník vestavíte do již stojící hospodářské budovy nebo ho umístíte alespoň pod krytý přístřešek. Dále si rozmyslete požadovanou velikost kurníku na základě počtu slepic, které plánujete chovat. Platí, že na jednu slepici by měl připadat 1 až 2 metry čtvereční prostoru. Pokud ale máte k dispozici místa více, rozhodně jím nešetřete, nikdy nevíte, kdy dostanete chuť chov rozšířit.

Materiály a konstrukce

Poté přejděte k výběru materiálů a konstrukci kurníku. Dřevo je pro stavbu kurníků často používaným materiálem, ale můžete zvolit i jiné možnosti, jako jsou kov nebo plastKurníky pro slepice z kovu i plastu také zvládnete postavit svépomocí. Ujistěte se, že vámi zvolené materiály jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a snadno se udržují. Pokud jde o konstrukci, postavte pevný rám a zabezpečte dostatečnou ochranu proti predátorům. Přidání ohrad a dveří s dobře fungujícími zámky je nezbytné pro bezpečnost slepic. Důležitá jsou rovněž hnízda pro snášení vajec, ale ta už jsou součástí interiéru.

Vybavení a interiér kurníku

Dalším krokem je vybavení a zařízení interiéru kurníku. Nezbytná jsou hnízda, která poskytnou slepicím pohodlí při snášení vajec. Přidejte bidýlka, na kterých si slepice mohou odpočinout. Nezapomeňte také na napáječky a krmítka, které budou zajišťovat dostatečné množství pitné vody a potravy pro vaše slepice. Zajistěte také vhodnou ventilaci a osvětlení, které podpoří zdraví a pohodu slepic. Dále můžete přizpůsobit kurník podle svých preferencí a potřeb. Například přidání okenních otvorů, dveří, kterými se do kurníku pohodlně dostanete, abyste mohli provádět pravidelnou údržbu, apod. Nezapomeňte ale otvory, tedy dveře a okna dobře zabezpečit petlicí, aby nešla snadno otevřít.