Christmas Tree Christmas Decorations  - mgattorna / Pixabay

Jak topit v krbových kamnech?

Rady a tipy Voda, elektro, plyn

Máte rádi posezení u ohně a chtěli byste mít tu možnost i u sebe doma? Krbová kamna přinesou do vašeho domova pohodovou atmosféru i teplo. Zjistěte, jak topit v krbových kamnech?

Dnešní doba nabízí v podobě krbových kamen příjemné posezení u kmen, které fungují jako efektivní vytápění domu. Díky teplovzdušných rozvodům lze ohřát celý dům a díky tepelnému výměníku i vodu! Aby bylo však takové topení a ohřívání efektivní a dostačující, je nutno vědět, jak v krbových kamnech topit.

Jak a čím topit v krbových kamnech?

Nejste v topení sběhli? Nevadí s našimi tipy se dokážete naučit topit “raz dva“! Pokud nechcete, aby vám oheň v krbových kamnech vyhasl, a to se může stát i při pravidelném přikládání, je možné nastavit, aby kamna topila také do akumulačního zásobníku.

Dřevo na topení

Za ideální variantu se považuje topení směsí měkkého (jehličnany) a tvrdého (listnáče) dřeva, které je naštípáno do středně velkých polen. Měkké dřeviny hoří rychleji a jejich výhřevnost je tedy menší, tvrdší dřevo sálá více tepla a déle, ale je s ním těžší oheň rozdělat. Chcete-li mít nadlouho s teplem vystaráno, pak k měkkému a tvrdému dřevu přihoďte ještě briketu.

Pro optimální hoření je třeba také sledovat vlhkost dřeva.

Při nákupu je nutno rozlišovat dřevo čerstvé – vlhké a to vyschlé, u něhož by se měla hodnota vlhkosti pohybovat pod 15%. Čerstvé dřevo je nutno uskladnit a nechat po dobu 1-2 roků vysychat. Dřevo by mělo být srovnané tak, aby mohla jednotlivá polena větrat a tím tak vysychat. Dřevo můžete umístit podél domu, do kotelny (máte-li tam prostor) nebo třeba do zahradního dřevěného domku. Uvnitř interiéru je vhodné dřevo mít cca 80 cm od krbových kamen.

Nemáte možnost uskladnění? V takovém případě doporučujeme nakupovat již dřevo suché, které je ihned připravené k topení v kotli i krbových kamnech.

Cenově výhodné pořízení dřeva

Za nákup již připravených, vyschlých polen na topení si připlatíte, proto je vhodné kupovat celé kulatiny a těch pak svépomocí polena třísky udělat. Záleží však na vás, zda budete do dřeva investovat více svého času nebo peněz!

Topení v kamnech

Na podpal si připravte třísky, jejichž délka bude odpovídat rozměru kamen. Třísky si nasekejte ze smrkových nebo jedlových polen, které dobře hoří. Šířka třísek by neměla přesáhnout 2,5 cm. Pro lepší hoření můžete pevný podpalovač. Při topení v krbu je třeba dbát na ochranu ovzduší, proto je nutno používat dřevo nízké kouřivosti a přírodní, bez chemické úpravy. Po prvním rozhoření můžete začít přikládat větší polena nebo briketu, popřípadě obojí. Máte doma krbová kamna nebo je to váš stále nesplněný sen?