Obsah článku
Zahradní pergoly jsou v poslední době k vidění v mnoha zahradách. Není divu. Jejich postavení není tak náročné, a i finančně lze pořídit tuto stavbu za rozumné peníze. Pokud máte šikovné ruce a přátele k tomu, zvládnete to sami. A pak už se můžete těšit na odpočinek a relax s rodinou, kdy vás ani déšť nevyžene. Jak tedy na stavbu pergoly?
Základem je kvalitní dřevo
Aby pergola plnila svou funkci déle než několik měsíců, je nutné pořídit co nejkvalitnější materiál. Na dřevu se skutečně nevyplatí šetřit. Důležité je, aby bylo suché, vlhkost by se měla pohybovat maximálně okolo 15%. Ideální dřevo je dubové nebo borovicové, ale za to si připlatíte. Mnoho lidí volí kompromis a pergolu staví ze smrku. Je nutné konstrukci ošetřit proti povětrnostním vlivům a také proti požáru.
Vyměřte prostor pro nosné sloupky
Ideální výška pergoly je okolo 2,5 metru. Pro dobrou stabilitu celé stavby jsou podstatné nosné sloupky. Měly by být od sebe vzdáleny cca 2,5 – 3 metry (samozřejmě záleží na velikosti pergoly). Nosné sloupky jsou z různého materiálu – z cihel, hranolů dřeva nebo z kamene. Sloupky se obvykle betonují. Proto v místě jejich stání vyhlubte a vybetonujte základové jámy. Mezi beton a sloupek patří hydroizolační vrstva. Pokud budete používat dřevěné nosné sloupky, je potřeba je ukotvit do želez.
Stavba vzniká
Nosné konstrukce následně spojte trámy, výplňovými rámečky nebo mřížemi. Používejte k tomu vruty, které lépe odolávají nástrahám počasí a zároveň umožňují dřevu pracovat. Zda budete nechávat stěny otevřené, nebo uzavřené, to záleží na vás. Je možné použít různé okrasné mříže apod. I střecha je záležitostí vkusu a toho, jak máte celou pergolu naplánovanou. Obvykle se používá palubkový záklop doplněný asfaltovým šindelem. Jeho výhodou je, že je k sehnání v mnoha barevných provedení. Zastřešení může být ale i plechové, rákosové, nebo z polykarbonátu.