Obsah článku
Pěstitelská sezóna je na dohled a také si říkáte „Není nad vlastní úrodu ze skleníku“, ale jaký vlastně je ten „ NEJ“? A který materiál zvolit polykarbonát či sklo? I když hlavní rozdíly byly již napsány v x článcích, přesto se vám je před hlavní sezónou pokusíme zrekapitulovat a třeba tím usnadnit vaše rozhodování.
Skleník s polykarbonátovou výplní
Nejčastěji se používá pro výplň skleníků dvoustěnný polykarbonát síly 4 nebo 6 mm, s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi, které vám prodlouží pěstitelskou sezónu. Zvolíte-li sílu polykarbonátu 6 mm (a více) počítejte, že díky výše uvedeným vlastnostem budete muset ve skleníku více větrat. Výhodou síly 6 mm je vyšší odolnost proti větrnému počasí (čím vyšší síla desky tím menší pružnost desek).
Jedna z dalších předností polykarbonátu je vysoká odolnost vůči mechanickému poškození – např. odolnost vůči krupobití. Polykarbonát si často vybírají zákazníci, kteří mají malé děti – deska se nerozpadá na střepy, max. se prohne nebo zůstane vcelku a vytvoří se pouze otvor (např. při hodu kamenem na desku).
Polykarbonátové skleníky nepotřebují tak masivní základy jako skleníky ze skla, ale v našich podmínkách se bez betonu úplně neobejdete. Chcete-li ušetřit a zakoupíte si skleník bez základny, určitě je potřeba zhotovit betonovou podezdívku po celém obvodu, ke které skleník přišroubujete dle montážního návodu.
Druhá možnost je dokoupení základny skleníku, která vám skleník celkově zpevní a nevyžaduje betonový základ po celém obvodu. U této varianty doporučujeme vytvořit v zemi betonové kotvy. Potom do prázdné roury nalijte beton, do kterého po zaschnutí ukotvíte základnu.
Skleník se skleněnou výplní
Skleníky se sklem vyžadují postavit kvalitní betonové základy. Hloubku základů zvolte podle místních podmínek (výskyt škůdců a pohyb půdy – do nezámrzné hloubky, aby skla nepopraskala). Důležité je zhotovit základy dokonale rovné a zaúhlované. Informace o nezámrzné hloubce si můžete přečíst na Wikipedia.cz.
Díky vysoké pevnosti a hmotnosti skel jsou skleníky více odolnější vůči větru a sněhu. Neznamená to však, že v zimě není potřeba odklízet sníh ze střešní části. Další výhodou skla, je jeho životnost. Sebekvalitnější polykarbonát vydrží cca 15 – 20 let (pozor na asijské polykarbonátové desky, které mají životnost pouze 2 -3 roky), zatímco sklo je “navěky”. Čištění skleněné výplně je snadnější než u polykarbonátové výplně, která se musí čistit pouze mýdlovou vodou a lehce se poškrábe (např. písek ve vodě).
Co říci na závěr?
Obecně se nedá říci, jaké řešení je to pravé. Záleží na prioritách a možnostech zákazníků, ale jedna z klíčových priorit při rozhodování je místo realizace. Pokud není vybrané místo vystaveno větším nárazům větru a nejedná se o volné prostranství, máte tu výhodu, že můžete vybírat z naší kompletní nabídky skleníků.
Pokud místo realizace bude ve vyšší nadmořské výšce, znamená to vyšší pravděpodobnost sněhové nadílky, nárazových větrů nebo chcete umístit skleník na volné prostranství doporučujeme skleněný skleník značky Limes.
Vzhledem k občasnému extrémnímu počasí (vítr o rychlosti vyšší než je 90 km/hod., kroupy o velikost míčků, extrémní sněhová nadílka) je dobré mít skleník pojištěný.