Co je důchodové pojištění a proč se tímto způsobem zajistit na stáří?

Ekonomika a finance Rady a tipy

Média nás každodenně informují o špatném stavu veřejných financí a rostoucích problémech důchodového zabezpečení, které poskytuje svým občanům stát, takže každý zodpovědný občan by se měl zamyslet, zdali není čas vytvořit si menší finanční rezervu na stáří. Důchodové pojištění přináší svým uživatelům vyšší životní úroveň v postproduktivním věku. Nabízí klidné stáří bez obav z finančního zajištění.

Co je důchodové pojištění?

Jedná se o jistou formu kapitálového životního pojištění, která je určena lidem, jež chtějí pohodlný důchod. Po překročení jisté věkové hranice jsou pojištěnci vypláceny pravidelné peněžní dávky, které mu zlepšují jeho životní úroveň. Jelikož se jedná o produkt komerčních pojišťoven, je trh s důchodovým pojištěním plný různých nabídek, které se liší mnoho parametry. Všechny však mají jisté znaky společné. Tím prvním je, že po uplynutí jisté doby dojde k vyplacení pojistné částky formou jednorázového důchodu nebo pravidelnými platbami. Přičemž pojištěnec si vždy může vybrat, jak dlouho nebo v jaké výši mu bude regulérní suma vyplácena. Pokud jde o délku trvání pojištění, tak ta záleží na klientovi. Běžná věková hranice pro ukončení spoření se nachází okolo 55 – 65 lety. Většinou se totiž rovná okamžiku, kdy jedinec opouští své stálé zaměstnání a odchází na odpočinek.

Obavy z inflace

Není třeba se obávat inflace. Všechny nabídky jsou založené na ochraně naspořených peněz. Míra inflace je vždy sledována a její hodnota ovlivňuje výši úrokové míry důchodového spoření. Díky tomu nehrozí, že by peníze byly znehodnoceny vysokou mírou inflace. Ve snaze zaujmout co nejvíce zákazníků přichází mnoho pojišťoven s různými mimořádnými bonusy nebo výhodami. Sjednat si lze například přerušení placení pojistného, mimořádné výběry nebo mimořádný vklad. Pojišťovny si uvědomují, že mezi stárnoucí českou populací mají obrovský trh pro tento typ finančního produktu a snaží se zaujmout co nejvíce lidí.

Co je důchodové pojištění a proč se tímto způsobem zajistit na stáří?
Co je důchodové pojištění a proč se tímto způsobem zajistit na stáří?